Spis treści

Początki słupskiej siatkówki w okresie powojennym datuje się na 1946 r. Piłka siatkowa dzięki swej atrakcyjności i dostępności stała się jedną z dyscyplin masowych, głównie w środowisku szkolnym i młodzieżowym. W Słupsku istniały dobre warunki do uprawiania siatkówki zarówno w okresie letnim jak i zimowym. W 1950 r. Słupsk dysponował siedmioma salami o wymiarach 20,5x10,5 m. Jako pierwsza wystartowała reprezentacja miasta w turnieju zorganizowanym w Szczecinie 22 lipca 1947 r z okazji Święta Odrodzenia, zajmując II miejsce. W zawodach tych brał udział jako członek drużyny, znany i ceniony wychowawca młodzieży siatkarskiej Tadeusz Gwiżdż.

Uprawianie siatkówki w Słupsku można podzielić na 2 zasadnicze okresy:

- od początku jej tworzenia do końca lat 60-tych;
- od początku lat 70-tych do chwili obecnej.
W latach 40-tych i 50-tych siatkówkę uprawiano w klubie sportowym "Stal" przy fabryce Narzędzi rolniczych, "Unia", a następnie Gryfie przy Słupskiej Fabryce Mebli, krótko przy Harcerskim Klubie Sportowym. Do 1957 r. w szkołach istniały różne kluby między innymi "Zryw" (Szkoła Odzieżowa, Szkoła Metalowa, Technikum Felczerskie, Technikum Finansowe) oraz SKS (Liceum Pedagogiczne, Liceum Ogólnokształcące TPD), LZS przy Technikum Rolniczym. Grano w siatkówkę, również w innych klubach sportowych, jak KS "Ogniwo", KKS "Kolejarz" - od 1957 r. KS. "CZARNI". ZKS "Gryf", KS "Gwardia".

W listopadzie 1956 r. nastąpiło wiele zmian organizacyjnych. W listopadzie 1957 r. powstał Okręgowy Związek Piłki Siatkowej w Koszalinie. W tym roku powołano w Słupsku Międzyszkolny Klub Sportowy "Palestra", zawodnicy tego klubu odnosili wiele znaczących sukcesów ogólnopolskich. W marcu 1958 r. na turnieju finałowym o Mistrzostwo Polski w Warszawie zespół zdobył 3 miejsce za Lechią Tomaszów i Star-ówką Warszawa. Ten sam zespół już jako KS. "CZARNI" w 1960 r. zdobył Mistrzostwo Polski juniorów. Trenował go T. Gwiżdż, a grał w składzie: Tadeusz Szyłański, Janusz Kordasz, Krzysztof Konopka, Wiesław Roguszczak, Michał Mańko, B. Orlikowski. Ta sama drużyna w 1961 r. w Żyrardowie zdobyła wicemistrzostwo.

Pod koniec lat 50-tych utworzono, obok ligi okręgowej, ligę międzywojewódzką (Poznań, Koszalin, Szczecin. Od 1958 r. zespół siatkarek "CZARNI", trenowany przez B. Tomaszewskiego, uzyskał awans do ligi międzywojewódzkiej. Również siatkarze KS. CZARNI na przełomie lat 50-tych i 60-tych brali udział w rozgrywkach tej ligi, a w latach 1959-1960 dwukrotnie bez powodzenia walczyli o wejście do II ligi. W 1961 r. w lidze okręgowej występowały drużyny mężczyzn "CZARNI" Słupsk, LKS Słupia przy Technikum Rolniczym i Gwardia Słupsk. W tym samym roku w rozgrywkach "A" klasy udział brały zespoły" LKS Słupia i "CZARNI" Słupsk. Ponadto juniorzy MKS Palestra, LKS Słupia i CZARNI występowali w lidze wojewódzkiej.

W pierwszej połowie lat 60-tych nastąpiły dalsze sukcesy juniorów i juniorek. W 1962 r. trenowany przez Z. Cieślaka zespół juniorek "CZARNI" zdobył Mistrzostwo Polski w Chorzowie. Występował w składzie:
A. Sawicz, H. Aszkiełowicz, K. Ślesarczyk, T. Grzenkowicz, B. Hubka, R. Szałamacha, W. Stachurek, A. Użlis.
W 1962 r. nastąpiły trudności ze skompletowaniem składu, ponieważ część zawodników podjęła studia, a część przeszła do klubów pierwszoligowych sekcję "CZARNI" rozwiązano, zaś pozostali zawodnicy znaleźli się w innych klubach miejscowych. Juniorki ze względu na rozwiązanie sekcji przeszły do WKS Słupia, gdzie wywalczyły medal w Mistrzostwach Polski.

Od 1965 r. powtórnie reaktywowano w KS CZARNI siatkówkę kobiet. Zespół po roku zdobył mistrzostwo okręgu, a w 1970 r. pod opieką trenera Orłowskiego walczył o wejście do II ligi. W 1967 r. juniorki CZARNYCH trenowane przez Z. Cieślaka walczyły w Słupsku w finale Mistrzostw Polski zajmując VII miejsce.

Dalszy rozwój słupskiej siatkówki wiązał sie z klubem KS Czarni oraz AZS-WSP. Oczekiwania kibiców koncentrowały się na drużynie siatkarek CZARNI.
W kwietniu 1972 r. siatkarki MZKS CZARNI awansowały do II ligi w Radomiu. Kibice ze Słupska udali się na ten turniej, a po uzyskanym awansie cieszyli się wszyscy. Sklad zespołu: K. Rudź, A. Chmura, M. Kaźmierczak, Z. Jędrzejczak, E. Kuś, M. Barchanowska, E. Ejsmont, I. Jońca, T. Kasprowicz, M. Run trener Z. Cieślak. Był to bardzo młody zespół w większości stanowiły go uczennice słupskich szkół srednich. Zespół ten w II lidze odnióśł tylko 2 zwycięstwa i zajął VII - niestety nasza druzyna została zdegradowana do niższej ligi.
Powtórnie drużyna MZKS CZARNI weszła w szeregi II ligi w kwietniu 1974 r. w czasie turnieju w Pionkach koło Radomia.

Zespół Czarnych tylko 2 lata grał w II lidze. Po turniejach w Jarocinie (15-16.V.1976 r.) i w Mogilnie (21-23.V.1976 r.) uzyskał awans do I ligi. Takiego święta sportowego jak po awansie siatkarek w Słupsku dotąd nie było. Od tego czasu siatkarki aż do 1994 r. występowały w I lidze. Były sukcesy i porażki, zmieniały się składy osobowe i trenerzy. Dostarczono kibicom ogromnych emocji, czasem zawodu. Obok Bielska , Łodzi, Słupsk zajmował jedno z czołowych miejsc w polskiej siatkówce kobiet.
Najwięcej razy Puchar Polski zdobywały zawodniczki Czarnych Słupsk (5 razy). Po trzy triumfy mają na koncie zespoły z Kalisza (występujące wówczas pod szyldem Augusto) i Nafty-Gaz Piła. Dwa razy sztuka ta udała się bydgoszczankom.

left

 
 
 

 

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com